EVROPSKÁ SÍŤ PROTI CHUDOBĚ A SOCIÁLNÍMU VYLOUČENÍ JE NEZÁVISLOU SÍTÍ ORGANIZACÍ A SKUPIN ZAPOJENÝCH DO ZÁPASU S CHUDOBOU A SOCIÁLNÍM VYLOUČENÍM V EVROPĚ.

EMIN - European Minimum Income Network (Evropská síť minimálního příjmu)

Evropská síť minimálního příjmu (dále jen projekt EMIN) je dvouletý projekt založený Evropskou komisí s cílem nalézt konsenzus v otázce dalších kroků nezbytných při pokročilé realizaci přiměřeného a dostupného minimálního příjmu v členských státech EU. Projekt vznikl na základě doporučení Evropské komise pro aktivní začleňování z roku 2008, Evropské strategie 2020 a Evropské platformy proti chudobě a sociálnímu vyloučení.

Význam minimálního příjmu pro boj s chudobou a sociálním vyloučením

V kontextu tendencí mnoha členských zemí EU zpřísnit pravidla přiznávání nároku na minimální příjem je Evropská síť minimálního příjmu pokusem připomenout význam a potřebu přiměřeného a dostupného programu minimálního příjmu. Víc než jindy takový program představuje pro řadu lidí jediné východisko z chudoby a sociálního vyloučení. Je často jedinou peněžní podporou dostupnou těm, kteří prožívají potíže a ocitli se v těžké životní situaci, nemohou najít práci, nebo jim skončila výplata dávek v nezaměstnanosti. Dostupnost adekvátního minimálního příjmu poskytuje významnou základnu pro účast v místní pospolitosti, navrací vyloučené do důstojného života a zaměstnání. Navíc tvoří zásadní přínos inkluzívnímu zotavení z krize, podporou lidí podporuje ekonomiku a obnovuje kupní sílu a místní poptávku.

Minimální příjem

Evropská síť minimálního příjmu zajistí:

  • Analýzu současných trendů a překážek a navrhne kroky k nápravě a zlepšení situace s ohledem na pokrytí, přiměřenost a (ne)podporu ze strany úřadů programu minimálního příjmu. Připraví národní zprávy obohacené o dva tematické přístupy spojené s přiměřeností programu minimálního příjmu pro starší a pokrytím a (ne)podporou úřadů ve vztahu k lidem bez domova.
  • Prezentaci úspěšných, nebo naopak neuspokojivých postupů, a zajistí výměnu zkušeností a poznatků.
  • Zvýšení zájmu o současné unijní koncepce jako doporučení Rady Evropy z roku 1992 nebo Doporučení aktivní inkluze 2008.
  • Konsenzus ohledně nezbytných dalších kroků při pokročilé realizaci systému přiměřeného a dostupného minimálního příjmu ve všech členských státech EU, dále také Norsku, Islandu, Srbsku a Bývalé jugoslávské republice Makedonii.
  • Pojmenování společných unijních definicí a kritérií přiměřeného minimálního příjmu a potenciálu pro posílení spolupráce na tomto poli.

Plánované aktivity

  • Založení a nastartování Evropské sítě minimálního příjmu za účasti širokého spektra zainteresovaných.
  • Založení pěti národních sítí minimálního příjmu v Dánsku, Irsku, Belgii, Itálii a Maďarsku.
  • Analytické zprávy o programu minimálního příjmu z pěti vybraných zemí zpracované podle společné osnovy a čerpající z existujících výzkumů.
  • Tematická práce o přiměřenosti minimálního příjmu pro vyšší věkové skupiny vedená AGE platformou ve Francii, Belgii a Polsku.
  • Tematická práce zabývající se podporou ohrožených skupin ze strany úřadů, zejména lidí bez domova, vedená FEANTSA v Itálii, Francii, Maďarsku, Rumunsku, Irsku, Spojeném království, Finsku a Polsku.
  • Dvě vzájemně hodnotící setkání zacílená na výměnu zjištění a určení klíčových poznatků shromážděných ve zprávách z pěti určených zemí.
  • Konference na evropské úrovni (rok první) zaměřená na analýzu a rozšíření klíčových poznatků z práce v pěti zemích a dvou tematických přístupů.
  • Vyhotovení zpráv o minimálním příjmu ve zbývajících šestadvaceti zemích - založené na zkušenostech z přípravy předcházejících zpráv z prvních pěti států.
  • Podpora zavádění kroků směřujících k pokročilé realizaci přiměřeného minimálního příjmu v pěti určených zemích.
  • Konference na úrovni jednatřicítky s cílem shodnout se na přiměřeném a dostupném programu minimálního příjmu v každé ze zúčastněných zemí.
  • Konference na evropské úrovni (rok druhý) k prezentaci návrhů na zlepšení eurounijní spolupráce na poli minimálního příjmu včetně návrhů na společná unijní kritéria a definice přiměřeného minimálního příjmu.

Klíčoví partneři projektu:

AGE Platform Europe
FEANTSA - European Federation of National Organisations Working with the Homeless (Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova)
Belgian Public Administration - plánování služeb sociální integrace, politiky proti chudobě a sociální ekonomiky sociální integrace
ANSA - Agence Nouvelle des Solidarités Active (Nová agentura aktivní solidarity)
ETUI - European Trade Union Institute (Evropský institut odborových svazů)
OSE - Observatoire social européen
SIRG - Social Inclusion Regional Group (Regionální skupina sociální inkluze)
National Minimum Income Networks (NMIN) - Národní sítě minimálního příjmu v pěti zemích vedené v Belgii Belgickou sítí proti chudobě, v Itálii organizací CILAP/EAPN Italy, v Irsku EAPN Ireland, v Dánsku EAPN Denmark a v Maďarsku EAPN Hungary