EVROPSKÁ SÍŤ PROTI CHUDOBĚ A SOCIÁLNÍMU VYLOUČENÍ JE NEZÁVISLOU SÍTÍ ORGANIZACÍ A SKUPIN ZAPOJENÝCH DO ZÁPASU S CHUDOBOU A SOCIÁLNÍM VYLOUČENÍM V EVROPĚ.

Pracovní skupiny EAPN ČR pracují na metodikách pro obce v rámci projektu zaměřeného na priority podpory aktivního života seniorů

07. 07. 2017 00:00

V první polovině roku 2017 se realizovaly základní aktivity projektu Priority podpory aktivního života seniorů – setkání pracovních skupin řešících čtyři nejpalčivější oblasti života českých seniorů, mezi něž patří bydlení, nízké příjmy, sociální a zdravotní služby a jejich funkční a informační gramotnost.

Pracovní skupina zaměřená na funkční a informační gramotnost seniorů se shodla na zásadních tezích, z nichž vzejde metodika pro obce. Jedná se zejména o zlepšení nedostatečné informovanosti široké veřejnosti, mnohdy k demotivujícím přístupům k seniorům ve veřejných službách, v nedostatečném prostoru v médiích pro motivaci seniorů k včasné preseniorské přípravě, nutnosti finanční participace na zajišťování kvality svého stáří, k přijetí odpovědnosti za svůj život. Často není kladen důraz na cíle – soběstačnost, nezávislost a cesty k nim v reálném českém prostředí. Práce se seniorskými vzory v mediích není kvalitní. V republice je zatím pojem „preseniorská příprava“ poměrně neznámý – nutné je předem se připravovat ve všech oblastech: zdravotní, fyzické, ekonomické i psychologické. Členy pracovní skupiny jsou zástupci organizací: Asociace univerzit třetího věku, Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging, Moudrá Sovička, Charita ČR, EAPN ČR.

Pracovní skupina připravující podklady v oblasti sociálních a zdravotních služeb pro seniory sestavuje  doporučení určená starostům obcí a sloužící jako možný návod, jak smysluplně rozvíjet poskytování zdravotních a sociálních služeb určených seniorům v obcích. Mezi přínosy doporučení patří lepší kvalita života pro seniory: uspokojení potřeb člověka v jejich celku (které je zajištěno komunitní péčí a dobrou provázaností služeb) a zachování života v přirozeném prostření (tedy preference nepobytové péče a podpora pečující rodiny). Držení se uvedených principů představuje přínos nejen pro seniory se sníženou soběstačností, jejich rodiny, potažmo pro komunitu obce, ale rovněž představuje levnější variantu oproti ostatním možnostem. Někdy stále panuje představa, že péče v domácnosti je drahá, avšak opak je pravdou – tato forma péče se ukazuje jako výrazně levnější oproti péči pobytové. Rovněž je nutné zdůraznit, že prevence a včasné zachycení problémů je výhodnější, než řešení problémů ve fázi, kdy jsou již vážné.

Projekt Priority podpory aktivního života seniorů byl podpořen MPSV ČR a navazuje na již realizovaný projekt Aktivně a autonomně ve stáří, v jehož rámci se uskutečnilo několik setkání představitelů seniorských a proseniorských organizací v ČR na celostátní i regionální úrovni. Na těchto setkáních byly dohodnuty priority, které jsou klíčové pro rozvoj podpory seniorů a jejich aktivního života.

JN

 

Témata: